РУС    УКР     ENG    
    ПРО ОБ'ЄДНАННЯ      ГАЛУЗІ ПРАКТИКИ      ЮРИСТИ      КЛІЄНТИ      КОНСУЛЬТАЦІЇ

     КОНСУЛЬТАЦІЇ ФАХІВЦІВ


Відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення

Підпунктом «б» п. 15 Перехідних положень до Земельного кодексу України встановлено мораторій, відповідно до якого до набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель, але не раніше 1 січня 2012 року, не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

При цьому п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України не містить обмежень щодо передачі зазначених земельних ділянок в користування (оренду).

Укладення договору оренду регулюється Законом України «Про оренду землі». Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Типова форма договору оренди затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220. Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є:
об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);
строк дії договору оренди;
орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
умови збереження стану об'єкта оренди;
умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;
відповідальність сторін;
умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.


Відповідно до ч. 3 ст.15 Закону України «Про оренду землі» за згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.

Таким чином у договорі оренди можна передбачити умову, відповідно до якої орендар має право на придбання у власність земельної ділянки, у випадку внесення до законодавства України положень, відповідно до яких буде скасовано обмеження на відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
При цьому строк дії такого договору може складати до 50 років (ч. 3 ст. 93 ЗК України).
За згодою сторін договір суборенди може бути посвідчений нотаріально посвідчений (ч. 6 ст. 8 Закону України «Про оренду землі»).

Також договір оренди землі підлягає державній реєстрації відповідно до Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 № 2073. Державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом відповідної ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки. Забезпечують державну реєстрацію договорів оренди органи земельних ресурсів. Згідно з даним порядком строк державної реєстрації строк державної реєстрації договорів оренди землі не повинен перевищувати 30 днів (однак на практиці цей строк є значно більшим).

Таким чином для виникнення права володіння і користування земельною ділянкою на час дії мораторію на відчуження земельної ділянки необхідно укласти договір оренди.

В даному договорі можна передбачити мінімальну (символічну) орендну плату та зазначити в тексті договору, що орендна плата сплачена під час укладення договору в повному обсязі за весь строк дії договору, та передбачити право переважного придбання земельної ділянки. Також вважаємо за доцільне укласти попередній договір про укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки після скасування мораторію. Можливість укладення такого договору передбачена ст. 635 ЦК України. В попередньому договорі можна зазначити, що покупець на момент укладення попереднього договору сплачує продавцю гарантійний платіж, який зараховується в якості оплати вартості земельної ділянки під час укладення договору купівлі-продажу. У цьому договорі слід передбачити суттєві штрафні санкції за відмову продавця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки.


ЧИТАТИ ДАЛІ >>>                                                                                                       ЗРОБИТИ ЗАПИТ >>>

 
 


© 2009-2014 GS Partners. All Rights Reserved.     Design & Development "DA! CREATIVE"